jedovatá krásavica
Zdroj: Unsplash.com

Prosím pozor, nebezpečenstvo otravy.

Počuli ste už príbeh o v žabe v hrnci? Hovorí o tom, že ak by žaba skočila do hrnca s vriacou vodou, v rámci pudu sebazáchovy by sa zrejme snažila čo najskôr vyskočiť z neho von, pokiaľ by ju to hneď nezabilo. Ale ak žaba skočí do hrnca so studenou vodou a my túto vodu začneme pomaly ohrievať, žaba si na teplo postupne zvykne, až sa v hrnci uvarí.

Tento príbeh v krátkosti demonštruje ľudskú schopnosť zvyknúť si aj na tie najnehostinnejšie podmienky. Až tak, že človeka môžu uvariť. Alebo otráviť. A to hoc aj veľmi pomaličky, úplne nepozorovane. Nehostinnými podmienkami pre účely tohto článku budem teda nazývať toxické prostredie tvorené ľuďmi, ktorými môže byť človek obklopený bez toho, aby si ich toxicitu uvedomoval.

Kto je toxický človek?

Aj keď otázka zla je samozrejme zložitá téma presahujúca obsah tohto článku, ja osobne sa prikláňam k názoru, že žiaden človek vo svojej podstate nie je zlý. Myslím si, že dokonca sám o sebe neexistuje zlý človek, iba človek páchajúci zlý skutok.* V každom momente svojho života totiž robíme voľbu, ako sa zachováme, a naše skutky sú nakoniec tým, čo nás definuje. Toxickým človekom môže byť v nejakej situácii, alebo skôr nejakom životnom období každý z nás. Niekedy nás proste pohltí zložitosť nášho vlastného života natoľko, že z nás postupne odchádza energia, strácame životný optimizmus, až upadneme do stavu trvalej nespokojnosti a beznádeje. Následne tento svoj pochmúrny pohľad na svet zdieľame s okolím, aby sa nám aspoň trochu uľavilo. Týmto našim zdieľaním negativity, či už vo forme ohovárania, otvorenej či pasívnej agresivity, však v podstate prihrievame tú vyššie spomínanú vodu v hrnci, v ktorej sa nakoniec môžeme uvariť, aj so všetkými, ktorí sú tam s nami.

*toto moje presvedčenie má skôr filozofický základ, a preto samozrejme úplne rozumiem prípadným námietkam zo strany psychológov a iných vedeckých odborníkov, ktoré sa týkajú patologických prípadov, akými sú psychopati, sociopati a ľudia s inými poruchami osobnosti, ktorí páchajú zlo vo svete z povahy svojej diagnózy

Prečo je toxický človek taký nebezpečný?

Ak sa ocitneme v blízkosti demotivovaného, toxického človeka, alebo sme ním sami, je len otázkou času, kedy sa touto energiou „nakazíme“ alebo ňou nakazíme všetko navôkol. Najmä v prípadoch, keď človek nemá dostatočne silno vyvinutý mechanizmus na identifikovanie toxicity, a tak jej jednoducho podľahne. To sa stáva najmä vtedy, ak sme boli vystavovaní toxicite už ako deti, a prebrali sme nezdravé vzorce správania od svojich rodičov, tí zas od svojich rodičov, a takto by sme mohli dôjsť hádam až k prvému človeku. Programovaní predošlými skúsenosťami členov rodiny sme náchylní uveriť myšlienke o vlastnej bezmocnosti, alebo neschopnosti zmeniť seba a svoju situáciu, a stávame sa obeťami vlastného života. Zároveň sme pripravení agresívne hájiť toto svoje presvedčenie, namiesto toho, aby sme všetku frustráciu pretransformovali do aktivity, ktorá by nám tento náš nespravodlivý osud pomohla zmeniť. Vlastne neveríme, že zmena je možná. A toxické okolie, či už sme si ho vytvorili, alebo sme sa v ňom ocitli, nás v tom utvrdzuje. Takže sme uviazli v začarovanom kruhu. A to sa môže diať donekonečna, až kým na toxicitu neupozorní nejaká okolnosť napr. choroba z dlhodobého vyčerpania, alebo nejaký nezaujatý človek zvonku. Aby nás konečne „osvietilo“.

Ako dospieť k „osvieteniu“ skôr ako dôjde k tomu najhoršiemu?

Začnite si všímať. Seba aj svoje okolie. Prvý krok ako vyjsť z bludného kruhu toxicity je si ju uvedomiť. Môžete sa zamerať na svoje telo, na to, čo sa s ním deje v prítomnosti ľudí, s ktorými trávite svoj čas. A pozorujte aj týchto ľudí. Toxický človek resp. človek, ktorý práve prežíva toxickú fázu vo svojom živote, často krát sám nie je schopný rozoznať, že sa práve nachádza v tejto fáze, a ako sa do nej dostal.

Typické prejavy toxického človeka sú:

– dlhodobo sa u neho prejavuje zlá nálada, pesimizmus, často nadáva

– je pasívny, hľadá dôvody ospravedlňujúce jeho osud, správanie, miesto spôsobov, ako by ho zmenil

– svoje sebavedomie si buduje na ponižovaní druhej strany, miesto toho, aby na sebe pracoval

– hovorí často o sebe a o svojich problémoch

Ak ste si práve uvedomili, že možno sami vykazujete nejaké znaky toxického človeka, gratulujem vám. Môžete na sebe začať pracovať.

Sme priemerom ľudí, ktorými sa obklopujeme.

Niektoré teórie hovoria o piatich, iné až o pätnástich ľuďoch v našom okolí. Počet možno nie je až taký dôležitý, ako to, že sa týmito ľuďmi obklopujeme často. Najčastejšie sú to teda členovia našej rodiny, alebo naši kolegovia, pretože v rodine a práci trávime najväčšiu časť svojho života.

Začnite revíziou svojho okolia. Hľadajte zdroj toxicity, a pokiaľ je to možné, úplne sa od neho na nejaký čas odpojte, aby ste sa trochu zregenerovali, ale čo je dôležitejšie, hľadajte mechanizmus, ako s toxicitou pracovať resp. chrániť sa pred ňou, pretože skôr či neskôr sa vo vašom živote môže objaviť znova. Nebojte sa požiadať o pomoc ani psychológa, terapeuta, kouča, mediátora alebo právnika. Najmä ak toxicita presiahla hranicu znesiteľnosti a stáva sa šikanou, napr. na pracovisku známou aj pod pojmom mobbing a bossing.

„To, ako sa k tebe správajú iní ľudia, je ich karma. Ako sa zachováš ty k nim tvoja.“ Wayne Dyer

Chrániť sa pred negatívnymi emóciami iných ľudí je niečo, čo sa ľahko hovorí, ale ťažko praktizuje. Nie sme totiž zodpovední za emócie a nálady nášho okolia, iba za tie svoje. Ak sa niekto správa voči nám nepríjemne, jeho prežívanie nesúvisí s našou osobou, aj keď jeho správanie môže byť obrátené proti nám. Najlepšie urobíme, ak sami sebe nedovolíme vôbec sa tým zaoberať, a budeme len pozorovateľom situácie, miesto toho, aby sme sa do nej aktívne zapájali. V našej moci nie je meniť druhého človeka, ale rôznymi mentálnymi technikami sa môžeme naučiť kontrolovať svoje vlastné reakcie, a tak ovládnuť nepríjemnú situáciu resp. nedať sa do nej zatiahnuť. Prirodzene však máme tendenciu nejako zareagovať. Správanie druhej strany nás môže znechutiť, môžeme prejsť do protiútoku, alebo sa ešte môžeme stať jej spoluhráčom v hre „som obeťou svojho života“, začať si vymieňať svoje negatívne skúsenosti, a podporovať tak ovzdušie ublíženosti a bezmocnosti, v ktorom sme sa ocitli.

Pre prípad, že sa stretnete s toxickým človekom, neodsudzujte ho hneď, neprispôsobujte sa mu, ale nesnažte sa ho ani okamžite „obracať“ t. j. zachraňovať. Majte pripravený predovšetkým plán záchrany samého seba.

Toxický človek potrebuje dostať pomoc, ale tým správnym spôsobom. Pokiaľ sa nejedná vyslovene o nenapraviteľné patologické správanie, toxický človek je v podstate normálny. Možno je iba, niekedy aj celoživotne, presvedčený o tom, že je proste zložitá povaha, rodený pesimista. Nevie, že nemusí takým byť. Istým spôsobom mu možno táto jeho situácia aj vyhovuje. Už si zvykol a v podstate nemá dôvod snažiť sa o zmenu, kým mu to jeho okolie toleruje.

Ak si trúfate pomôcť toxickému človeku, predovšetkým sa vyhnite poskytovaniu dobrých rád do života. A nie len jemu. O tom, prečo je to úplne zbytočne vynaložená energia sa môžete dočítať tu. Miesto toho skúste dať druhej strane správne formulovanú spätnú väzbu. Vyjadrením vlastných pocitov nastavte druhej strane hranice spôsobom, aby si uvedomila, čo vám spôsobuje svojim konaním. Možno jej práve takto pomôžete k uvedomeniu a následne aj k zmene jej správania. Ako správne poskytnúť spätnú väzbu sa môžete dozvedieť tu. Pokiaľ však ani v tomto prípade nenastane žiadna zmena, netrápte sa už viac pre týchto ľudí, je to ich voľba. Možno je to súčasť ich procesu učenia, ktorý majú ešte pred sebou a vy im ho nemôžete vziať. Sústreďte sa na seba a na to, kde môže byť vaša pomoc a podpora užitočná. Povzbuďte toho, kto sa toxicite resp. negativite ešte nevie celkom účinne brániť. Dodajte mu tak silu, aby to zvládol. Nezachraňujte, iba posilnite dobro, namiesto boja so zlom.

Článok je názorovou úvahou jeho autorky. Je založený na jej osobných skúsenostiach v súkromnom a pracovnom živote a odráža jej vnútorné hodnoty. Nesnaží sa o generalizovanie pravdy. Jeho cieľom je podnietiť myslenie čitateľa k hľadaniu jeho vlastnej pravdy a zmyslu vlastného fungovania. Ak sa tak stalo, potom splnil svoj účel.